SKUP KULTURY

Skup Kultury jest cyklicznym wydarzeniem mającym na celu promocję czytelnictwa i aktywnej postawy społecznej polegającej na współtworzeniu wydarzeń kulturalnych w regionie, a także uwrażliwienie mieszkańców Gliwic na potrzeby osób niepełnosprawnych. 

Opiera się na idei wolnego obiegu dóbr kultury takich jak: książki, komiksy, płyty winylowe, płyty CD, filmy DVD, kasety, gry na PC i konsole, gry planszowe, a także rękodzieło.

Skup Kultury to nie jest zwykły bookcrossing – to największy charytatywny kiermasz kulturalny w regionie. Całkowity dochód z imprezy wspiera niepełnosprawnych podopiecznych stowarzyszenia.

Skup Kultury to projekt składający się z dwóch etapów:

ETAP 1: zbiórka dzieł kultury / wiosna

Mieszkańcy Gliwic i okolic mogą zostawiać w oznakowanych przez organizatora punktach zbiórki podarowane przez siebie książki, komiksy, płyty winylowe, płyty CD, filmy DVD, kasety, gry na PC i konsole, gry planszowe, a także rękodzieło. Możliwe jest także zorganizowanie i przeprowadzenie zbiórek w szkołach, miejscach pracy oraz w innych jednostkach samorządowych i prywatnych. Jesteśmy otwarci na pomysły, dostarczamy materiały promocyjne oraz udzielimy wsparcia. Organizator zajmuje się zmagazynowaniem podarowanych przedmiotów, ich zinwentaryzowaniem oraz opisaniem.

ETAP 2: Wielki Finał Skupu Kultury / przedostatnia lub ostatnia niedziela czerwca / Rynek w Gliwicach

Jest to kiermasz kulturalny, na którym można nabyć wszystkie podarowane wcześniej dzieła kultury za dowolną, zaproponowaną przez siebie kwotę. Organizator nie ustala cen, a wydarzenie ma charakter zbiórki publicznej. Całość dochodu z wydarzenia jest przekazywana na pomoc niepełnosprawnym podopiecznym Stowarzyszenia „Cała Naprzód”.

Kiermaszowi towarzyszy wiele atrakcji, między innymi strefa muzyczna, spotkanie autorskie z uznanym pisarzem, warsztaty rękodzieła oraz kącik dla najmłodszych. Z roku na rok formuła finału się rozrasta o dodatkowe aktywności, jak nocny maraton gier planszowych, wystawa grafiki, warsztaty cyrkowe, happeningi.

Jak można się zaangażować?

 • przekaż książki lub inne dobra kultury na kiermasz
 • utwórz i zgłoś nowy punkty zbiórki dzieł kultury
 • przyjdź na Wielki Finał Skupu Kultury i znajdź coś dla siebie
 • zaangażuj się jako wolontariusz

Wolontariat w ramach akcji miejskiej Skup Kultury obejmuje kilka sfer aktywności. Każdy wolontariusz może zaangażować się w jedno lub kilka odpowiadających mu działań. Poniżej przedstawimy najważniejsze działania składające się na Skup Kultury.

ZAKRES DZIAŁAŃ WOLONTARIUSZY

Punkty zbiórki

 • zakładanie punktów zbiórki książek
 • dowóz książek z punktu do magazynu SK

Magazyn Skupu Kultury

 • inwentaryzacja zebranych książek i innych fantów
 • pakowanie do kartonów
 • układanie kartonów
 • załadunek kartonów na samochód (przed Finałem)
 • porządkowanie książek pozostałych po Finale

Wielki Finał

 • przygotowanie kiermaszu: rozstawienie namiotów, stołów, krzeseł
 • obsługa stoisk w trakcje kiermaszu
 • przygotowanie stoisk na kiermasz: rozładunek i układanie książek
 • obsługa kącika dla dzieci
 • sprzątnie po kiermaszu: załadunek książek do pudeł, złożenie namiotów, odniesienie stołów i krzeseł

Inne

 • plakatowanie przystanków
 • roznoszenie plakatów i ulotek
 • pomoc w organizacji wydarzeń towarzyszących Wielkiemu Finałowi: spotkanie autorskie, maraton gier planszowych itp.
 • obsługa fotograficzna wydarzenia

I Wielki Finał Skupu Kultury – 15.06.2014, gliwicki Rynek

Zainteresowanie było tak duże, że impreza rozpoczęła się już na godzinę przed przewidzianym terminem. Przechodniów dźwiękami muzyki przyciągały zespoły Los Darcie i TopDaDok. Uwagę dzieci (a także dorosłych) przyciągnął Łukasz z Czerpalni Papieru Kalander. Każdy kto przybył na Rynek mógł wyczerpać metodą tradycyjną kartę papieru z płatkami chabrów i zabrać ją ze sobą do domu. Impreza organizowana była po raz pierwszy i nie wiedzieliśmy jaki będzie odbiór tego projektu wśród mieszkańców Gliwic. Całość przeszła nasze najśmielsze oczekiwania! Przede wszystkim zaskoczył nas wynik finansowy Skupu. Gliwiczanie udowodnili, że są otwarci na kulturę, ale także na pomoc niepełnosprawnym i w swojej hojności przekazali na szczytny cel…. 7 357,16 zł! Ze względu na to, że koszty organizacji zostały pokryte z Funduszu Małych Grantów Europy Centralnej, całą pozyskaną kwotę przekazaliśmy na pomoc niepełnosprawnym beneficjentom „Całej Naprzód”.

II Wielki Finał Skupu Kultury – 6-7.06.2015, gliwicki Rynek

Tym razem lewą nogą i prawą ręką całego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie „Przed Siebie”. Samą imprezę poprzedził m.in. konkurs fotograficzny o tematyce kultury, a także kilka innych konkursów. Skup Kultury podzielił się na dwa dni. W sobotę „Przed Siebie” zapewniło kilkunastu drużynom rozgrywkę w postaci Gry Miejskiej „Skup się na kulturze!”. Uczestnicy odbyli długi spacer po Gliwicach połączony z rozwiązywaniem łamigłówek, zagadek i szarad z dziedziny muzyki, literatury i sztuki. Niedziela to Wielki Finał imprezy na Gliwickim rynku. Tym razem do „nabycia” było ponad 7 tysięcy dzieł kultury! Tym razem na uczestników czekała masa atrakcji w postaci wstępu wolnego na kilka warsztatów. Pojawiła się ponownie Czerpalnia Papieru Kalander, tym razem z prasą drukarską. Ze Stowarzyszeniem Melina mogliśmy wykonać piękne zakładki decoupage, a Stowarzyszenie Forum Ceramików pokazało nam co można ulepić z gliny. SARWM przygotował strefę dla najmłodszych, a musk collective design zadziwił nas tym co można stworzyć z taśmy kaset VHS. Do sukcesu SK przyczyniły się także Zespół Szkół Filomata, MBP Gliwice, Klub Filmowy Wrota czy Stowarzyszenie GTW. Za część muzyczną odpowiadały Fifidroki i Dżentelmenels. Osiągnęliśmy wynik finansowy w wysokości 7654,44 zł, który został przekazany na rzecz Szymona Motala. Projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.

III Wielki Finał Skupu Kultury – 18-19.06.2016, gliwicki Rynek

Trzecia edycja Skupu Kultury miała miejsce 18-19 czerwca 2016 roku. Finał ponownie organizowany był przez 2 organizacje – Stowarzyszenie Cała Naprzód i Stowarzyszenie Przed Siebie. Inwentaryzacja dzieł odbywała się w bezpłatnie udostępnionych organizatorom pomieszczeniach CH Forum Gliwice przy ul. Lipowej 1 w Gliwicach. 18 czerwca 2016 odbyło się Spotkanie Autorskie połączone z warsztatami z Wojciechem Chmielarzem, autorem kryminałów. Spotkanie odbyło się w Ajnotpf Śląskim Barze Wegetariańskim w Gliwicach przy ul. Kłodnickiej 2. Uczestnicy mogli porozmawiać z autorem na temat jego twórczości oraz uczestniczyć w poprowadzonych przez autora warsztatach. Niedziela to Wielki Finał imprezy na Gliwickim rynku. Do nabycia było prawie 8 000 dzieł kultury. W godzinach popołudniowych zorganizowane zostały warsztaty tematyczne (Wiły wianki wiły – Projekt Czujczuj, Spotkanie z gliną – Agnieszka Chrzanowska-Małys, Exlibris dla każdego – Katarzyna Janecka oraz Przerób sobie T-shirt). Bezpośrednio na płycie Rynku zagrały dwa lokalne zespoły: KSW 4 Blues oraz The Tree. Nawiązano współpracę ze Stowarzyszeniem Melina, Stowarzyszeniem Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży, Stowarzyszeniem GTW oraz Stowarzyszeniem „Podajmy-Sobie-Ręce”. Całkowity dochód zbiórki publicznej wyniósł 10 220,73 zł. Środki te w całości zostaną przekazane na wsparcie leczenia podopiecznych Stowarzyszenia Cała Naprzód.

IV Wielki Finał Skupu Kultury – 25.06.2017, gliwicki Rynek

Czwarta edycja Skupu Kultury miała miejsce 25 czerwca 2017 roku. Inwentaryzacja dzieł po raz kolejny odbywała się w bezpłatnie udostępnionych organizatorom pomieszczeniach CH Forum Gliwice przy ul. Lipowej 1 w Gliwicach. W trakcie Finału odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem Jakubem Żulczykiem. Spotkanie odbyło się w księgarni Mercurius, przy ul. Wyszyńskiego. Uczestnicy mogli porozmawiać z autorem na temat jego twórczości. W spotkaniu wzięła udział grupa około 50 osób. W godzinach popołudniowych zorganizowane zostały warsztaty tematyczne. Na scenie na płycie Rynku zagrały lokalne zespoły – KSW4Blues oraz Pterodaktyl. W trakcie realizacji całego zadania współpracowano z gliwickimi organizacjami pozarządowymi – Fundacją Marco Pomaga, Stowarzyszeniem Melina, Stowarzyszeniem Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży, Stowarzyszeniem GTW. Całkowity dochód zbiórki publicznej wyniósł rekordowe 12 225,36 zł. Środki te w całości zostaną przekazane na wsparcie leczenia podopiecznych Stowarzyszenia Cała Naprzód.

V Wielki Finał Skupu Kultury – 24.06.2018, gliwicki Rynek

Skup Kultury 2018 to ponad 60 punktów zbiórki i 20 000 podarowanych książek i innych
dóbr kultury. W zbiórkę jak w poprzednich latach zaangażowała się Miejska Biblioteka
Publiczna w Gliwicach, Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych, Miejska Biblioteka
Publiczna w Pyskowicach oraz ponad 30 miejsc o charakterze prywatnym lub publicznym,
takich jak: szkoły, przedszkola, kawiarnie, sklepy, punkty usługowe. Na gliwiczan, którzy 24
czerwca przyszli na Rynek czekał bogaty kiermasz kulturalny, warsztaty artystyczne
(ceramika – Studio ACM Agnieszka Chrzanowska-Małys, decoupage –Aleksandra
Delanowska-Mazur, scrapbooking- Galeria Melina oraz czerpanie papieru metodą tradycyjną
– ART-PAPIER Czerpalnia Papieru Flawiusz Pietrzyk), strefa muzyki z winyli (Prywaciarze).
W wieczór poprzedzający finał odbył się nocny maraton gier planszowych. Od dwóch lat
formułę Skupu Kultury wzbogaca spotkanie autorskie, tym razem gościliśmy Wojciecha
Jagielskiego dziennikarza, publicystę, korespondenta wojennego. Piąty Wielki Finał Skupu
Kultury zakończył się rekordowym wynikiem 16 295,60 zł. Zebrana kwota została
przekazana na zakup C-Eye, nowoczesnego narzędzia do nauki komunikacji alternatywnej dla
Szymona Motala, którego całkowity koszt wyniósł 23 500 zł. Zakup współfinansowała
Fundacja MarcoPomaga, przekazując swoje środki zebrane w trakcie 1% w wysokości 6 500
zł oraz Stowarzyszenie Przed Siebie przekazując 1000 zł nagrody otrzymanej w Plebiscycie
Liderzy Społeczni Gliwic dla projektu Podaj Dalej nagrodzonego tytułem Inicjatywa Roku
2017.

VI Wielki Finał Skupu Kultury – 22-23.06.2019, gliwicki Rynek

Szósta edycja Skupu Kultur miała miejsce 22 i 23 czerwca 2019 roku. Inwentaryzacja dzieł
ponownie odbyła się w bezpłatnie udostępnionych Organizatorom pomieszczeniach. Magazyn
Skupy Kultury ponownie znajdował się w pomieszczeniach CH Europa Centralna przy ul.
Pszczyńskiej 315. 22 czerwca odbyły się dwa spotkania autorskie. Pierwsze z nich odbyło się
w kawiarnio – bawialni dla dzieci Cafe Minka i skierowane było głównie do najmłodszych
uczestników Skupu Kultury. Gościem tego spotkania była Pola Stępniewicz, która jest
najmłodszą pisarką, dzięki której powstała bardzo ciekawa książka pt. Kto mieszka za
meblami. Książka ta jest polecana przez psychologów dziecięcych. Podczas spotkania dzieci
mogły porozmawiać z Polą o strachu, czytały jej książkę, robiły sobie wspólne zdjęcia.
Gościem drugiego spotkania był autor Łukasz Orbitowski. Spotkanie to odbyło się w
centrum Gliwic w Restauracji Ormiańska, prowadził je dziennikarz Polskiego Radia Katowice
Maciej Szczawiński. Uczestnicy mogli porozmawiać ze znanym pisarzem na temat jego
twórczości, zwłaszcza o premierze jego najnowszej powieści pt. Kult. W spotkaniu wzięła
udział grupa około 40 osób. 23 czerwca odbył się finałowy kiermasz dzieł kultury podczas,
którego wystawione zostały przekazane dzieła (ponad 20.000 sztuk). Czas umilała muzyka
puszczana z płyt winylowych przez lokalnych DJów. Można było wziąć udział w wielu
warsztatach tematycznych Wsparto leczenie osób niepełnosprawnych, dzięki środkom
zbieranym podczas zbiórki publicznej. Opłacono podopiecznej Stowarzyszenia „Cała
Naprzód” Katarzynie Rudzińskiej wykonanie kosztownych badań medycznych.

Skup Kultury został nagrodzony tytułem Inicjatywy Roku 2015 w Plebiscycie Prezydenta Miasta Gliwice Liderzy Społeczni Gliwic.