Michał Turkiewicz

Michał Turkiewicz to dojrzały przedszkolak, a już za niedługo uczeń. Młody, pełen energii i uśmiechu chłopak, u którego została zdiagnozowana bardzo rzadka, postępująca i na dzień dzisiejszy nieuleczalna, genetyczna choroba mięśniowo-nerwowa, dystrofia mięśniowa typu Duchenne’a. Jest to schorzenie, w którym bardzo powoli obumierają, zanikają mięśnie. Przypadek Michała jest unikalny, ponieważ zmiana w genie nie została zarejestrowana w światowych medycznych bazach danych, co w opinii lekarzy sugeruje cięższy lub ciężki przebieg choroby.

Życie Michała z dystrofia, na chwilę obecną nie różni się zbytnio od jego koleżanek i kolegów, ale nie jest takie samo. Choroba na jej początkowym etapie pozbawiła go radości z prozaicznej czynności jaką jest skakanie, czy swobodne poruszanie się po schodach. Fizycznie jest już słabszy od rówieśników, a uśmiechem na twarzy broni swojej siły i wytrzymałości. Czas po zajęciach przedszkolnych spędza na fizjoterapii i zajęciach logopedycznych. Jest również niesamowicie ciekawy świata, lubi podróżować i aktywnie, jak na niego, spędzać pozostały czas wolny.

Choroba Michała niestety z każdym dniem postępuje odbierając mu powoli siły. By utrzymać go w „dobrej formie” niezbędna jest rehabilitacja oraz leki, które są dla niego sprowadzane z zagranicy. Proces leczenia, hamowania choroby wymaga regularnych wizyt kontrolnych u wielu lekarzy różnych specjalizacji (nie zawsze za pośrednictwem NFZ), a w przyszłości również sprzętu rehabilitacyjnego, jak i wspomagającego prozaiczne czynności życiowe.

Jak mogę pomóc?