AKCJE SPOŁECZNE

Jadłodzielnia działa przy ul. Barlickiego 3 w Gliwicach (na parkingu Młodzieżowego Domu Kultury). Punkt jest dostępny od poniedziałku do soboty, w godzinach 6.00-21.00.

W Polsce co roku marnuje się 9 mln ton żywności, z czego 2 mln w naszych domach. Wyrzucamy jedzenie najczęściej dlatego, że przegapiliśmy termin przydatności do spożycia, niewłaściwie przechowujemy żywność albo ugotowaliśmy zbyt dużo lub też kupione produkty nam nie smakują.

Zamiast wyrzucać, wciąż dobre jedzenie możemy przekazać innym. Do tego właśnie służą jadłodzielnie. Gliwicka jadłodzielnia powstała przy współpracy Stowarzyszenia „Cała Naprzód” oraz Stowarzyszenia Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży. Z czasem ewoluowała również w Ciepłodzielnię. W środku znajduje się także Różowa Skrzyneczka.

 

Chcąc przyczynić się do większej wiedzy o dostępności AED „Cała Naprzód” sfinansowała dwa automatyczne defibrylatory zewnętrzne i umieściła je w Gliwicach w Ośrodku Rekreacyjno-Sportowym Jasna 31 (we współpracy ze spółką KAR-TEL) oraz Stacji Artystycznej Rynek, Rynek 4-5 (we współpracy ze Stowarzyszeniem GTW).

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod adresem:
www.calanaprzod.org/zglosaed

Mapa gliwickich AED dostępna jest pod adresem:
www.calanaprzod.org/aedgliwice

Różowa Skrzyneczka to akcja walcząca z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym, którą staramy się inicjować lokalnie, w Gliwicach i w Knurowie. W Różowych Skrzyneczkach możecie zostawiać środki higieny menstruacyjnej i korzystać z nich kiedy jesteście w potrzebie. Działa zgodnie z zasadą: weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar!

Wraz ze Stowarzyszeniem Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży zainicjowaliśmy i opiekujemy się Różową Skrzyneczką znajdującą się w Gliwicach przy ul. Barlickiego 3 (parking MDK, w Jadłodzielni i Ciepłodzielni).

Wsparliśmy również instytucje kultury w Knurowie. Różowe Skrzyneczki pojawiły się w Centrum Kultury, Domu Kultury, Klubie Sztukateria i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Knurowie.

Dowiedz się więcej: Fundacja Różowa Skrzyneczka

Blisko 500 000 osób w Polsce nie stać na zakup podpasek tamponów.

21% uczennic jest zmuszonych wyjść z zajęć szkolnych z powodu braku podpaski, a 10% w ogóle nie wychodzi z tego powodu domu.

42% rodzin nie rozmawia w domu o miesiączce, 43%nastolatek unika tematu okresu z ojcem.