Alicja Żbik

“Tato, chcę do domu”

13 sierpnia 2020 r. Alicja była z tatą na basenie. Najpierw lekcja pływania, a potem zabawa w wodzie. W pewnym momencie Ala podchodzi do Taty i mówi, że głowa ją boli. Widać po oczach, że coś jest nie tak. Bardzo nie tak. Ala: chcę do domu. Po jednym kroku zaczyna się przechylać. Kręci jej się w głowie, oczy zaczynają szaleć, a ona leci na jedną stronę i mdleje. Ratownicy. Wymioty. Oczy nieobecne. Karetka. Szpital dziecięcy w Kielcach…

Po kilku godzinach postawiono diagnozę: naczyniak w mózgu, z którego wylała się krew. Był tam prawdopodobnie od urodzenia. Niestety w złym miejscu – nieoperacyjnym, w środku mózgu. Tej samej nocy Ala została odtransportowana na oddział intensywnej terapii w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Rozpoczęła się walka o jej życie.

Śpiączka i wybudzenie

Ala pozostawała w śpiączce. Pierwszy kontakt z nią udało się nawiązać w październiku 2020 r. Każdy uśmiech, ruch rączki cieszył i dawał nadzieję… Wkrótce była w stanie komunikować się z bliskimi pokazując literki. Pierwsze słowa pojawiły się w listopadzie. W międzyczasie udało się usunąć sondę i rurkę tracheo. Ala zaczęła samodzielnie jeść, utrzymywać głowę, siedzieć i stać. Kilka miesięcy ćwiczeń i rehabilitacji w Klinice Budzik przyniosło efekty. Ala została uznana za wybudzoną w kwietniu 2021 r. Opuściła Budzik 12 maja 2021 r. na własnych nogach, ale z pomocą rehabilitantki.

Walka

Od tego momentu nasza podopieczna kontynuuje rehabilitację w różnych ośrodkach w Polsce. Od maja 2021 r. wzięła udział w kilku turnusach rehabilitacyjnych, pomiędzy którymi dodatkowo ćwiczy w domu. To ogromny wysiłek, ale dający efekty – Ala w ortezach stawia samodzielne kroki. Naszą podopieczną czeka teraz dalsza nauka samodzielnego chodzenia (docelowo bez ortez) oraz intensywna rehabilitacja lewej ręki, która najmocniej przysnęła. Lekarze walczą także o rozszerzenie pola widzenia z lewej strony (w trakcie pęknięcia naczyniaka zostały uszkodzone nerwy wzrokowe).

Miesięczny koszt rehabilitacji to ok. 10 tys. zł. Jeśli możesz, to zachęcamy Cię do pomocy Ali!

Jak mogę pomóc?