Danylo Kozhushko

Danylo Kozhushko jest młodym chłopakiem, który zawsze marzył o wojsku. Gdy tylko skończył 18 lat w 2021 roku wstąpił do Zbrojnych Sił Ukrainy do 95 Desantowo-Szturmowej Brygady. Przeszedł szkolenie przygotowawcze, który zakończył z wysokimi notami. Był bardzo dobrym strzelcem i został wybrany do służby w obronie ojczyzny na terenie konfliktu z Rosją jeszcze przed atakiem na teren Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku.

Zakończył technikum w zawodzie mechanika, uwielbia remontować samochody i motocykle, lubi wędkować. W domu pomaga mamie i siostrze, ponieważ jest jedynym mężczyzną w rodzinie.

Danylo został wysłany do obwodu Charkowskiego razem ze swoją grupą. Brał udział w najgorętszych walkach. 10 kwietnia 2022 roku w trakcie misji bojowej został ciężko ranny i ledwo przeżył. Stracił połowę czaszki i jedno oko, nos, zęby, drugie oko zostało uszkodzone. Ma gastrostomię. Jest w trakcie rekonstrukcji twarzy i układu ustno-nosowego, która prowadzona jest w Gliwicach. Danylo potrzebuję długotrwałej rehabilitacji fizycznej i psychologicznej, rekonstrukcji twarzy, pomocy w adaptacji do życia jako osoba niewidząca.

Chłopak nie poddaje się, marzy o tym, że kiedyś będzie widział na jedno oko. Nie bacząc na takie doświadczenie w tak młodym wieku, zapisał się na kurs języka polskiego oraz na wizytę do centrum dla osób niewidzących i chcę się nauczyć chodzić z białą laską. Chciałby móc wykorzystywać swoje umiejętności manualne.

Danylo jest zwykłym młodym chłopakiem, który chce wrócić do normalności.

Jak mogę pomóc?