Małgorzata Walnik

Urodziła się w 1990 roku, mieszka w powiecie gliwickim. Po narodzinach stwierdzono u niej rozszczep kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, ale dzięki rehabilitacji i gorsetowi ortopedycznemu który zahamował rozwój skoliozy, mogła normalnie funkcjonować. Mimo tego w 2016 i 2017 roku przeszła operacje korekcji stóp, a w 2019 roku operację przeszczepu ścięgna w stawie kolanowym oraz wstawienia implantów biokompozytowych. W poprzednich latach miała wykonanych 9 zabiegów usunięcia znamion z podejrzeniem czerniaka – zmiany okazały się na szczęście niezłośliwe.

W maju 2022 roku, kilka dni po szczęśliwym rozwiązaniu długo wyczekiwanej i zagrożonej ciąży, wykryto u niej raka złośliwego piersi, potrójnie ujemnego, z przerzutami do węzłów chłonnych pachy. Miesiąc po porodzie rozpoczęła chemioterapię, po zakończeniu której, w grudniu 2022r. – przeszła operację piersi i usunięcia węzłów chłonnych. Czeka ją intensywna rehabilitacja oraz radioterapia, możliwa jest również dalsza chemioterapia.

W dalszym ciągu wymaga rehabilitacji ze względu na schorzenia stawów i kręgosłupa, terapia po operacji jest również bardzo istotna i ma na celu zahamowanie jej skutków (m.in. obrzęków limfatycznych) – a utrzymanie poprawnej sprawności ręki jest dla niej bardzo ważne ze względu na to, że jest pianistką i pedagogiem i chciałaby jak najszybciej powrócić do pracy zawodowej.

Do tej pory pozostawała aktywna zawodowo i społecznie, jednak choroba znacznie to utrudniła i częściowo uniemożliwiła.

Jak mogę pomóc?