Mikołaj Pieszczyk

Mikołaj przyszedł na świat jako zdrowe dziecko, otrzymał 10 punktów w skali Apgar. Pierwsze problemy zostały wykryte późno, dopiero gdy chłopiec zaczął naukę chodzenia. Mikołaj ma zaburzenia koordynacji ruchowej i wzmożone napięcie mięśniowe w prawej nodze. Nie jest w stanie postawić całej stopy na ziemi. W skutek tego Jego prawa noga może być krótsza, ponieważ mięśnie mogą nie nadążyć rosnąć…

Pomimo systematycznej rehabilitacji i zabezpieczenia ortopedycznego w procesie leczenia Mikołaja pojawiła się konieczność operacji. U pacjentów z takimi zaburzeniami koordynacji ruchowej może występować utrwalony przykurcz mięśnia trójgłowego łydki. Prowadzi to do końskiego ustawienia stopy i powoduje wiele trudności w codziennym funkcjonowaniu. W takich przypadkach najlepszą metodą leczenia operacyjnego okazało się być uwolnienie powięzi metodą Baumana. W celu utrwalenia korekcji u Mikołaja zostały zastosowane również opatrunki gipsowe oraz odpowiednie zaopatrzenie ortotyczne.

Po operacji Mikołaj okazał się być bardzo dzielny i dzięki ciężkiej rehabilitacji oraz szeregowi zaleceń udało mu się wrócić do sił. Mikołaj mimo swojej choroby jest radosny, pełny życia i bardzo towarzyski. Jednak, aby Jego walka o sprawność była skuteczna potrzebuje stałej rehabilitacji, zaopatrzenia w sprzęt ortopedyczny oraz kosztownych turnusów rehabilitacyjnych, które znacznie zwiększają szanse na postęp. Koszt jego miesięcznej rehabilitacji to około 2,5 tys. złotych. Niezbędny był także zakup kosztownego pionizatora, który pozwoli utrzymać efekty operacji oraz ciężkiej i czasochłonnej rehabilitacji, której Mikołaj stale jest poddawany. Razem z rodzicami chłopca zwracamy się z prośbą o wsparcie dla Mikołaja.

Jak mogę pomóc?