Szymon Motal

Szymon Motal urodził się 23.08.2005, mieszka z rodzicami w Paczynie, niedaleko Gliwic. Od urodzenia cierpi na mózgowe porażenie dziecięce z niedowładem czterokończynowym, choruje także na epilepsję.

Szymon od pierwszych chwil musiał walczyć o życie. Urodził się w głębokiej zamartwicy, nie umiał samodzielnie oddychać. Wykazał się ogromną wolą życia, jest z rodzicami. Cały czas zmaga się jednak z wieloma problemami, skutkami niedotlenienia.

Nie umie chodzić, siedzieć samodzielnie, mówić, ma kłopoty z kontrolą głowy, jest dzieckiem spastycznym. Każdy ruch, każda czynność wiąże się dla niego z bardzo dużym wysiłkiem. Szymon ma również  refluks żołądkowo–przełykowy, ma kłopoty z przełykaniem śliny i z oddychaniem, często choruje na infekcje górnych dróg oddechowych, jest karmiony sondą bezpośrednio do żołądka. Boryka się z trudną i oporną na leczenie padaczką, ataki męczą go codziennie, co znacznie wpływa na jego ogólne samopoczucie i zdrowie.

Mimo tylu kłopotów jest bardzo pogodnym dzieckiem. Chce żyć, chce się śmiać, chce się bawić i cieszyć z otaczającego go świata. Szymon to wesoły chłopiec, który uwielbia się przytulać, lubi spędzać czas z rodzicami. Życie wystawiło go na ogromną próbę, codziennie musi walczyć z sobą i ze swoim ciałem. Dzielnie ćwiczy, bardzo się stara udowadniając wszystkim wkoło, że nigdy nie można się poddawać.

Rehabilitacja ruchowa i inne terapie są bardzo drogie. Szymon potrzebuje również odpowiednich sprzętów rehabilitacyjnych, zaopatrzenia medycznego i ortopedycznego, środków pielęgnacyjnych oraz leków. Szymon zmaga się także z chorobami górnych dróg oddechowych.

Jak mogę pomóc?