Franciszek Surdel

Jeden mały chłopiec i najdroższy lek na świecie.

Franek jest wspaniałym chłopcem, na którego rodzice czekali wiele miesięcy. Otrzymał 10 punktów w skali Apgar, jednak w pierwszej dobie życia zaobserwowano u niego bardzo niskie napięcie mięśniowe. Ze szpitala przewieziono go do kliniki w Zabrzu, gdzie szukano przyczyn jego stanu. W międzyczasie był leczony z martwiczego zapalenia jelita, które na szczęście udało się bezoperacyjnie opanować. Dalsza diagnostyka w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach odarła rodziców ze złudzeń – rdzeniowy zanik mięśni (SMA1), najcięższa i najgroźniejsza postać dla takich maluszków jak Franuś.

13 listopada 2019 roku Franek zaczął terapię lekiem Nusinersen/Spinraza. Lek ten jednak jedynie zatrzymuje postępowanie choroby. Aby dać Frankowi szansę na zdrowe dorastanie, konieczne jest zastosowanie leku AVXS-101 (Zolgensma®). Terapia polega na zastąpieniu uszkodzonego genu SMN1 działającą kopią. Jednorazowy wlew może uratować chłopcu życie, pozwalając tym samym zaoszczędzić pieniądze, które trzeba by było przeznaczyć na długotrwałe leczenie. Niestety, wiąże się to z faktem, że w krótkim czasie trzeba zebrać ogromną kwotę.
Zolgensma® to obecnie prawdopodobnie najdroższy lek na świecie – dawka preparatu kosztuje ok. 2,1 mln dolarów, czyli prawie 9 mln złotych.

Jak mogę pomóc?

Darowizna z tytułem wpłaty: Franek Surdel
Stowarzyszenie „Cała Naprzód”
ul. Zwycięstwa 1 44-100 Gliwice
nr konta: 55 1750 0012 0000 0000 3845 0204